SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta.
Här
kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Jag Godkänner
Klubbstatistik Utomhus
Hem
Träning
Träningsgrupper & kontaktschema
Juniorerna
2007 Blå Lindås
2007 Blå FIH
2008 Blå Lindås
2008 Blå Friidrottens Hus
2009
2010 Blå Friidrottens Hus
2010 Blå Lindås
2010 Vit Friidrottens Hus
2010 Vit Lindås
2011 Friidrottens Hus
2011 Lindås
2012 Friidrottens Hus
2012 Lindås
2013 Friidrottens Hus
2013 Lindås
2014 Lindås
2014 Friidrotten Hus
Häckgruppen
IFK Race Team
IFK Lions
Tävling
Sanktionerade Tävlingar
Mästerskap
Kraftmätningen
Ungdomsmatcher
Internationella mästerskap (ungdom/junior)
Läger/Resor
träningsläger 16 år och äldre
Träningsläger 13-15 år
träningsläger 8-12 år
Tävlingsresor
Arrangemang
Full Moon Jump 27 jan 2024
IFK Klubbmästerskap 2024
Nationaldagskampen 2024
Resultattävlingar
Friidrottsskola
Statistik
Klubbstatistik Inomhus
Klubbstatistik Utomhus
Klubbrekord Inomhus
Klubbrekord Utomhus
Distriktsstatistik
Distriktsrekord
Sverigestatistik
SM-pokalen
Europastatistik
Världsstatistik
Kvalgränser Mästerskap
Funktionär 2024
Logga in
Logga in som
Ledare/Administratör
Logga in som
Medlem/Målsman
Hem
Träning
Träningsgrupper & kontaktschema
Juniorerna
2007 Blå Lindås
2007 Blå FIH
2008 Blå Lindås
2008 Blå Friidrottens Hus
2009
2010 Blå Friidrottens Hus
2010 Blå Lindås
2010 Vit Friidrottens Hus
2010 Vit Lindås
2011 Friidrottens Hus
2011 Lindås
2012 Friidrottens Hus
2012 Lindås
2013 Friidrottens Hus
2013 Lindås
2014 Lindås
2014 Friidrotten Hus
Häckgruppen
IFK Race Team
IFK Lions
Tävling
Sanktionerade Tävlingar
Mästerskap
Kraftmätningen
Ungdomsmatcher
Internationella mästerskap (ungdom/junior)
Läger/Resor
träningsläger 16 år och äldre
Träningsläger 13-15 år
träningsläger 8-12 år
Tävlingsresor
Arrangemang
Full Moon Jump 27 jan 2024
IFK Klubbmästerskap 2024
Nationaldagskampen 2024
Resultattävlingar
Friidrottsskola
Statistik
Klubbstatistik Inomhus
Klubbstatistik Utomhus
Klubbrekord Inomhus
Klubbrekord Utomhus
Distriktsstatistik
Distriktsrekord
Sverigestatistik
SM-pokalen
Europastatistik
Världsstatistik
Kvalgränser Mästerskap
Funktionär 2024
IFK Göteborg Friidrott
Klubbrekord Utomhus
Rekord
Män
P19
P17
P16
P15
P14
P13
P12
Kvinnor
F19
F17
F16
F15
F14
F13
F12
Rekord
Män
P19
P17
P16
P15
P14
P13
P12
Kvinnor
F19
F17
F16
F15
F14
F13
F12
P14
Aktuellt grenprogram
80m
9.28
Anders Nilsson -78
Skövde
5/9
1992
9.39
Erik Johansson -01
Göteborg/U
4/7
2015
9.44
Hugo Kündig -06
Göteborg/S
19/9
2020
9.67
Oliver Hedin -09
Trollhättan
16/9
2023
9.69
Albin Edin -06
Göteborg/S
19/9
2020
9.92
Tristan Heno -04
Göteborg/U
30/6
2018
10.11
Tobias Hadzikostas -05
Bohus
10/8
2019
10.16
Rickard Hunyadi -87
2000
10.24
Nima Rajabi -83
1997
10.28
Robert Kronberg -76
1990
300m
37.69
Erik Johansson -01
Göteborg/U
5/7
2015
38.67
Hugo Kündig -06
Sävedalen
9/8
2020
38.90
Felix So -96
Göteborg/U
4/7
2010
39.23
Tristan Heno -04
Eslöv
16/9
2018
39.24
Oliver Hedin -09
Lerum
27/8
2023
40.73
Hampus Helamb -01
Stockholm/S
1/8
2015
41.05
Albin Edin -06
Göteborg/S
20/9
2020
41.92
Alexander Hedar -03
Uddevalla
10/9
2017
43.23
Måns Eklund -07
Göteborg/U
11/7
2021
43.76
Joel Pettersson -07
Mölndal
10/6
2021
800m
2:06.30
Samuel Rasmuson -07
Täby
5/9
2021
2:07.32
Olle Ackebjer -05
Oslo
15/6
2019
2:15.80
Alexander Hedar -03
Uddevalla
9/9
2017
2:18.41
Erik Gustafsson -05
Kalmar
7/9
2019
2:19.40
Oden Grahm Goles
Lerum
1/9
2018
2:20.34
Niclas Woodbridge -91
Göteborg/U
2/7
2005
2:21.27
Rasmus Arnell -07
Göteborg/S
5/6
2021
2:23.66
Hugo Kündig -06
Göteborg/S
5/9
2020
2:24.76
Kristofer Eneman -06
Göteborg/S
5/9
2020
2:24.83
Oliver Hedin -09
Lidingö
3/9
2023
2000m
6:20.44
Olle Ackebjer -05
Göteborg/U
30/6
2019
6:35.06
Erik Gustafsson -05
Bohus
10/8
2019
6.42.00
Niclas Woodbridge -91
2005
1500m hinder/76.2cm
4:49.38
Olle Ackebjer -05
Varberg
18/8
2019
5:13.83
Oden Grahm Goles -04
Eslöv
16/9
2018
5:14.18
Niclas Woodbridge -91
2005
6:16.26
Ludvig Maechel -06
Göteborg/s
20/9
2020
80m häck/84.0cm
11.29
Hugo Kündig -06
Sävedalen
9/8
2020
11.71
Robert Kronberg -76
Göteborg/S
9/9
1990
11.76
Anders Nilsson -78
Lerum
19/8
1991
11.96
Andreas Kohn -78
Uddevalla
2/8
1991
12.36
Albin Edin -06
Göteborg/S
5/9
2020
12.37
Edvin Örnborg -08
Eslöv
18/9
2022
12.62
Sebastian Siering -08
Sävedalen
4/6
2022
12.64
Adrian Krantz -09
Lerum
28/5
2023
12.75
Oliver Hedin -09
Göteborg/S
5/6
2023
12.77
Albin Örnborg -06
Göteborg/S
5/9
2020
300m häck/76.2cm
40.66
Hugo Kündig -06
Göteborg/S
27/8
2020
46.26
Albin Edin -06
Sävedalen
9/8
2020
46.78
Kristofer Eneman -06
Sävedalen
9/8
2020
47.33
Rasmus Arnell -07
Göteborg/U
10/7
2021
50.79
Måns Eklund -07
Göteborg/S
5/6
2021
58.66
Nils Lindblad -06
Göteborg/S
16/5
2020
Höjd
1.66
Oliver Hedin -09
Lerum
28/5
2023
1.64
Rasmus Arnell -07
Göteborg/S
26/9
2021
1.64
Samuel Lestander -00
Stockholm/s
23/8
2014
1.63
Thomas Greiner -77
1991
1.63
Oden Grahm Goles -04
Lerum
2/9
2018
1.62
Kristofer Eneman -06
Mölndal
8/8
2020
1.61
Marcus Larsson -87
2001
1.58
Sebastian Siering -08
Göteborg/S
12/6
2022
1.58
Måns Lindqvist -07
Malmö/S
18/9
2021
1.58
Victor Kruse -02
Löttorp
10/9
2016
Stav
3.30
Oscar Ferraz Lövgren -78
Skövde
5/9
1992
3.20
Thomas Greiner -77
Växjö
7/9
1991
3.20
Nicklas Östling -74
Göteborg/S
27/8
1988
3.11
Axel Widerberg -06
Göteborg/S
30/6
2020
2.90
Magnus Svensson -71
1985
2.85
Sebastian Siering -08
Göteborg/S
5/6
2022
2.80
Luis Aguilar -78
Skövde
6/9
1992
2.55
Markus Eklund -07
Göteborg/S
19/6
2021
2.50
Oliver Hedin -09
Göteborg/S
5/6
2023
2.14
Victor Kruse -02
Göteborg/U
2/7
2016
Längd
6.33
Erik Johansson -01
2015
6.01
Oliver Hedin -09
Oslo, NOR
16/6
2023
5.85
Hugo Kündig -06
Göteborg/S
5/9
2020
5.83
Felix So -96
Stockholm/S
8/8
2010
5.58
Joel Pettersson -07
Malmö/S
18/9
2021
5.38
Torbjörn Carlsson -88
Göteborg/S
8/6
2002
5.37
Rasmus Arnell -07
Kungsbacka
29/8
2021
5.35
Kalle Boustedt -88
Göteborg/U
5/7
2002
5.34
Samuel Lestander -00
Stockholm/S
24/8
2014
5.31
Adrian Krantz -09
Bohus
20/8
2023
Tresteg
12.01
Felix So -96
Halmstad
18/7
2010
11.67
Nimi Rajabi -83
1997
11.47
Kalle Boustedt -88
2002
11.29
Albin Örnborg -06
Göteborg/S
13/6
2020
11.27
Torbjörn Carlsson -88
Lerum
11/8
2002
11.08
Tristan Heno -04
Eslöv
27/5
2018
11.04
Joel Pettersson -07
Malmö/S
19/9
2021
10.99
Kristoffer Eneman -06
Göteborg/S
19/9
2020
10.93
Oden Grahm Goles -04
Eslöv
16/9
2018
10.84
Marcus Larsson -87
Göteborg/U
29/6
2001
Kula/4.0kg
13.86
Björn Hellström -68
1982
13.03
George Cederqvist -09
Göteborg/S
2/7
2023
12.53
David Kristiansson -76
1990
12.30
Andreas Kohn -78
Klippan
7/6
1992
11.82
Martin Krantz -71
1985
11.74
Daniel Korhonen -76
1990
11.59
David Jonsson -81
1995
11.36
Hampus Helamb -01
Lidköping
5/9
2015
11.36
Erik Johansson -01
Lidköping
5/9
2015
10.97
Samuel Rasmuson -07
Göteborg/S
26/9
2021
Diskus/1.0kg
45.43
George Cederqvist -09
Trollhättan
17/9
2023
34.20
Björn Hellström -68
1982
33.70
David Jonsson -81
1995
32.82
Björn Palm -77
1991
31.44
Daniel Korhonen -76
1990
30.80
Noah Tholson -07
Malmö/S
18/9
2021
29.66
Martin Krantz -71
1985
24.59
Erik Toll -06
Göteborg/S
21/8
2020
23.06
Filip Linnér -00
Kungsbacka
31/8
2014
21.85
Nils Carlund -99
Kungsbacka
8/9
2013
Slägga/4.0kg
31.80
Martin Krantz -71
1985
31.80
Daniel Korhonen -76
1990
30.86
Björn Hellström -68
1982
29.81
Filip Linnér -00
2014
26.50
Victor Kruse -02
Borås
5/6
2016
22.76
David Jonsson -81
1994
22.68
Björn Palm -77
1991
Spjut/600g
55.56
Andreas Kohn -78
Uddevalla
2/8
1992
42.16
Martin Krantz -71
1985
40.02
Daniel Korhonen -76
1990
40.00
Olof Magnusson -74
1987
36.20
Hugo Edin -08
Varberg
14/8
2022
33.92
Björn Palm -77
1991
33.83
Måns Lindqvist -07
Malmö/S
19/9
2021
33.04
Björn Roth -09
Göteborg
9/5
2023
32.84
Samuel Rasmuson -07
Göteborg/S
26/9
2021
32.75
Erik Toll -06
Mölndal
9/8
2020
Åttakamp (80mH, diskus, stav, spjut, längd, kula, höjd, 800m)
3247
Oliver Hedin -09
Göteborg/S
5-6/6
2023
2819
Sebastian Siering -08
Göteborg/S
6/6
2022
(12.75, 18.55, 2.50, 28.27, 5.61, 10.14, 1.53, 2:32.46)
Stafett 4x80m
38.73
Samuel Rasmuson -07
Göteborg/S
20/9
2020
Kristofer Eneman -06
Albin Edin -06
Hugo Kündig -06
Stafett 4x100m
56.5
Okänt lag
1977
Stafett 3x800m
Övriga grenar
200m
25.33
Tristan Heno -04
Eslöv
26/5
2018
26.36
Marcus Larsson -87
Göteborg/U
1/7
2001
26.89
Afshin Karimin -86
Göteborg/U
2/7
2000
28.24
Alexander Ljungblom -85
1998
29.64
Niklas Edström -85
1998
30.93
Joakim Tendell -95
2008
1000m
2:52.74
Urban Carlén -69
1983
2:53.5m
Hans Jununger -66
1978
2:53.7m
Jörgen Krus -63
1977
2:57.33
Hans Jununger -66
1980
2:57.7m
John Sydstad -59
1973
Visselblåsare
Stöd IFK Göteborg Friidrott
Våra arrangemang
Våra sponsorer