Vi använder Cookies för att ge dig en så bra upplevelse som möjligt.
IFK Göteborg Friidrott

Götalandsmästerskap, Malmö 12-13 september 2020
Kvalgränser Götalandsmästerskapen utomhus, 2020

 P14P13F14F13
60m/80m10.55
(80m)
8.45
(60m)
11.00
(80m)
8.60
(60m)
200m/300m42.10
(300m)
28.25
(200m)
45.35
(300m)
28.85
(200m)
600m/800m2.21.00
(800m)
1.51.95
(600m)
2.38.80
(800m)
1.51.45
(600m)
1500m-5.11.00-5.48.75
2000m6.51.50-7.48.50-
Häck 60m/80m/100m13.65
(80m h)
10.80
(60m h)
13.44
(80m h)
10.45
(60m h)
Häck 200m/300m48.00
(300m h)
33.10
(200m h)
53.00
(300m h)
32.65
(200m h)
Hinder 1500m5.29.20-6.35.50-
Höjd1.491.371.461.43
Stav2.352.052.151.90
Längd4.854.65z4.704.70z
Tresteg10.109.40z9.559.60z
Kula9.55 (4)8.70 (3)9.30 (3)10.30 (2)
Diskus22.80 (1.0)21.65 (0.600)24.55 (0.750)22.00 (0.6)
Slägga22.35 (4)21.90 (3)25.90 (3)25.50 (2)
Spjut27.55 (600)28.60 (400)24.20 (500)22.90 (400)
 
Uttagningsnormer
1. Uttagna blir samtliga som klarat ovanstående gränser i utlyst tävling under utesäsongen.
2. Samtliga uttagna har rätt att deltaga i en gren mer än de klarat kvalgränsen i (OBS max fyra grenar totalt).

Manuell tidtagning: På sträckor upp till och med 300m gäller endast eltider! På sträckor 600m och längre gäller även manuella tider, dock med ett tidsavdrag med 0.30 sek (T.ex. 2.38,5 på 800m F14).

Följande från IFK har klarat kvalgränserna.

F14

  • Alva Thunberg - 800m, 2000m, 1500mH, Längd, Tresteg, Spjut
  • Kajsa Roth - 80m, 80mH, Stav,  Kula
  • Isabelle Rydén - 800m, Höjd
  • Ester Ahlbäck Björck - 80m, Längd
  • Lovisa Emanuelsson - 800m, 2000m


P14

  • Hugo Kündig - 80m, 300m, 80mH, 300mH, Längd
  • Kristoffer Eneman - 300mH, Höjd, Längd, Tresteg
  • Albin Edin - 80m, 300m, 80mH, Längd
  • Albin Örnborg - 80mH, Längd, Tresteg
  • Erik Toll - Höjd, Kula, Diskus, Spjut
  • Axel Widerberg - Stav


F13

  • Lina Sandström - 600m, Höjd, Tresteg, Spjut
  • Lisa Erkfeldt - 60mH, Längd
  • Emilia Emilsson - 60m, 200m, Längd
  • Vera Nordwall - 60m, Tresteg
  • Klara Uveborn - Stav
  • Vera Thiringer Coster - 1500m, Tresteg


P13

  • Rasmus Arnell - 60mH, 200mH, 600m, Höjd, Kula, Diskus, Spjut
  • Samuel Rasmuson - 600m, Spjut
  • Joel Pettersson - 60m, 200m, Längd, Tresteg, Diskus
  • Axel Rogö - 60m, 60mH, Stav, Spjut, Diskus
  • Markus Eklund - Stav
  • Ebbe Borg - 60mH
  • Vilgot Smedberg - Längd
  • Gustav Karlsson - Höjd
  • Noah Tholson - Diskus
Anmälan och deltagare, inne-GM i Göteborg 14-15 mars 2020
(Nedanstående information har hämtats från GFIFs hemsida om GM)

Principer för uttagning och anmälan har för detta mästerskap beslutats av Ungdomskommittén och de ser lite annorlunda ut eftersom att tävlingarna går på hemmaplan. Anmälan sker genom tränarna för 06/07-gruppen. 

Deltagande i en (1) gren är öppet för alla aktiva. Om den aktiva vill deltaga i fler grenar (>1) så måste nedanstående kvalgränser uppfyllas i alla ytterligare grenar utöver den första grenen. En aktiv får max ställa upp i fyra (4) grenar.

 P14P13F14F13
60 m8.158.618.518.69
200 m27.1129.1027.9129.28
800 / 1000 m3.17.45
(1000m)
2.35.96
(800m)
3.31.72
(1000m)
2.41.80
(800m)
Häck 60 m10.7911.2210.3910.81
Höjd1.461.371.451.38
Stav2.201.932.011.93
Längd4.814.48z4.694.52z
Tresteg9.529.24z9.589.24z
Kula9.22 (4)8.40 (3)8.94 (3)9.94 (2)

Utöver detta förväntas den aktive vara förberedd på att deltaga i ett mästerskap. Detta innefattar följande:
- På egen hand klara av att befinna sig på rätt plats vid rätt tid med rätt utrustning
- Självständigt genomföra en tävlingsförberedande uppvärmning av god kvalitet
- Mogen att hantera en tuffare konkurrenssituation än vid lokala tävlingar
- Erfarenhet från minst två tävlingar under innevarande inomhussäsong

Följande från IFK har hittills klarat kvalgränserna.
F13
Stella Johansson (60m, 200m, 60mH, längd, kula)
Vera Nordwall (60m)
Vera Thiringer Coster (800m, 60mH, tresteg)
Lisa Erkfeldt (60mH)
Lina Sandström (60mH, höjd, längd)
Klara Uveborn (stav)
Alice Hjort (60mH, 800m, tresteg)
Emilia Emilsson (60m, 200m, längd)
Livia Kristensson (tresteg)

F14
Kajsa Roth (60m, 60mH, stav, kula)
Ester Ahlbäck Björck (60m, 200m, längd)
Julia Kühnel Pappila (60m, 200m, 60mH, höjd, längd, tresteg)
Isabelle Rydén (200m, höjd, tresteg)
Alva Thunberg (1000m, 60mH, längd, tresteg)
Vilma Gloss (stav)
Lovisa Emanuelsson (1000m)

P13
Axel Rogö (60m, 200m, 60mH, höjd, stav)
Joel Pettersson (60m, 200m, längd)
Samuel Rasmusson (200m, 800m, 60mH, längd, kula)
Filip Ackebjer (800m)
Ebbe Borg (200m, 800m, 60mH)
Markus Eklund (stav)
Måns Lindqvist (längd, tresteg, kula)
Rasmus Arnell (60mH, höjd, längd, tresteg, kula)
Albin Bolin (60m, 200m)
Gustav Karlsson (höjd)

P14
Hugo Kündig (60m, 200m, 60mH, längd)
Kristoffer Eneman (höjd, tresteg)
Erik Toll (höjd)
Axel Widerberg (stav)
Albin Edin (60m, 200m)

Lycka till!

Kvalgränser Götalandsmästerskap, Kalmar 7-8 september 2019

 P14P13F14F13
60m/80m10.55
(80m)
8.45
(60m)
11.00
(80m)
8.60
(60m)
200m/300m42.10
(300m)
28.25
(200m)
45.35
(300m)
28.85
(200m)
600m/800m2.21.00
(800m)
1.51.95
(600m)
2.38.80
(800m)
1.51.45
(600m)
1500m-5.11.00-5.48.75
2000m6.51.50-7.48.50-
Häck 60m/80m/100m13.65
(80m h)
10.80
(60m h)
13.44
(80m h)
10.45
(60m h)
Häck 200m/300m48.00
(300m h)
33.10
(200m h)
53.00
(300m h)
32.65
(200m h)
Hinder 1500m5.29.20-6.35.50-
Höjd1.491.371.461.43
Stav2.352.052.151.90
Längd4.854.65z4.704.70z
Tresteg10.109.40z9.559.60z
Kula9.55 (4)8.70 (3)9.30 (3)10.30 (2)
Diskus22.80 (1.0)21.65 (0.600)24.55 (0.750)22.00 (0.6)
Slägga22.35 (4)21.90 (3)25.90 (3)25.50 (2)
Spjut27.55 (600)28.60 (400)24.20 (500)22.90 (400)
 
Uttagningsnormer
1. Uttagna blir samtliga som klarat ovanstående gränser i utlyst tävling under utesäsongen.
2. Samtliga uttagna har rätt att deltaga i en gren mer än de klarat kvalgränsen i (OBS max fyra grenar totalt).

Manuell tidtagning: På sträckor upp till och med 300m gäller endast eltider! På sträckor 600m och längre gäller även manuella tider, dock med ett tidsavdrag med 0.30 sek (T.ex. 2.38,5 på 800m F14).

Följande från IFK har klarat kvalgränserna.

F14

  • Nicole Tiourine: 800m
  • Ivana Pekic: 80m, 300m, 300mH, längd
  • Agnes Thundal: 800m, 2000m
  • Moa Bertilsson: 80m, 80mH, längd, tresteg
  • Isabella Petrusic: 80mH, höjd, spjut, kula
  • Ellen Stenqvist: tresteg
  • Moa Cornéer: höjd
  • Jonna Säwström: 1500mH
  • Tindra Ladestam: 800m


P14

  • Olle Ackebjer: 800m, 2000m, 1500mH
  • Benjamin Sander: kula, spjut
  • Erik Gustafsson: 800m, 2000m
  • Tobias Hadzikostas: 80m


F13

  • Isabelle Rydén: höjd, 200m, 600m
  • Lovisa Emanuelsson: 600m, 1500m
  • Kajsa Roth: 60m, 60mH, 200m, längd, stav
  • Ida Ciric: tresteg


P13

  • Hugo Kündig: 60m, 60mH, 200m, 200mH, 600m, längd
  • Albin Edin: 60m, 60mH, 200m, 200mH
  • Kristoffer Eneman: 200mH, 600m, höjd, tresteg
  • Erik Toll: höjd, kula
  • Axel Widerberg: stav

Kvalgränser och deltagare, inne-GM i Växjö 16-17 mars 2019
Gällande kvalgränser P/F 13-14 år (senast uppdaterade 2017)
Uträkningarna till kvalgränser är baserat på de senaste 5 årens resultat från Götalandsmästerskapen och vad som krävs för att komma på 12e plats. 

 P14P13F14F13
60 m8.158.618.518.69
200 m27.1129.1027.9129.28
800 / 1000 m3.17.45
(1000m)
2.35.96
(800m)
3.31.72
(1000m)
2.41.80
(800m)
Häck 60 m10.7911.2210.3910.81
Höjd1.461.371.451.38
Stav2.201.932.011.93
Längd4.814.48z4.694.52z
Tresteg9.529.24z9.589.24z
Kula9.22 (4)8.40 (3)8.94 (3)9.94 (2)
 
Uttagningsnormer
1. Uttagna blir samtliga som klarat ovanstående gränser i utlyst tävling under innesäsongen.
2. Samtliga uttagna har rätt att deltaga i en gren mer än de klarat kvalgränsen i (OBS max fyra grenar totalt). 

Följande från IFK har hittills klarat kvalgränserna.

P14
  • Benjamin Sander (200m, längd och kula)
  • Olle Ackebjer (1000m)
  • Axel Korsgren Norrby (60m, längd)
  • Ludvig Rittedal (höjd)
  • Tobias Hadzikostas (60m, 200m)
  • Erik Gustafsson (1000m)
F14
  • Agnes Thundal (1000m, stav)
  • Moa Bertilsson (60m, 60mH, längd)
  • Ivana Pekic (60m, 200m, längd, tresteg)
  • Isabella Petrusic ( 60mH, kula, höjd)
  • Moa Cornéer (höjd, tresteg)
  • Ellen Stenqvist (tresteg)
  • Nicole Tiourine (1000m)
  • Jonna Säwström (1000m)
P13
  • Erik Toll (höjd, kula)
  • Hugo Kündig (60m, 60mH, 200m, längd, tresteg)
  • Kristoffer Eneman (höjd, tresteg)
  • Axel Widerberg (60mH, stav, höjd)
  • Albin Edin (60mH, 200m)
F13
  • Ida Ciric (60m, 200m, tresteg)
  • Lovisa Emanuelsson (800m)
  • Kajsa Roth (60m, 60mH, 200m, stav, kula, längd)
  • Isabelle Rydén (200m, 800m, höjd)
Lycka till !!

Kvalgränser Eslöv 15-16 sep 2018

 
P14
P13
F14
F13
60m/80m
10.55
(80m)
8.45
(60m)
11.00
(80m)
8.60
(60m)
200m/300m
42.10
(300m)
28.25
(200m)
45.35
(300m)
28.85
(200m)
600m/800m
2.21.00
(800m)
1.51.95
(600m)
2.38.80
(800m)
1.51.45
(600m)
1500m
-
5.11.00
-
5.48.75
2000m
6.51.50
-
7.48.50
-
Häck 60m/80m/100m
13.65
(100m h)
10.80
(60m h)
13.44
(80m h)
10.45
(60m h)
Häck 200m/300m
48.00
(300m h)
33.10
(200m h)
53.00
(300m h)
32.65
(200m h)
Hinder 1500m
5.29.20
-
6.35.50
-
Höjd
1.49
1.37
1.46
1.43
Stav
2.35
2.05
2.15
1.90
Längd
4.85
4.65z
4.70
4.70z
Tresteg
10.10
9.40z
9.55
9.60z
Kula
9.55 (4)
8.70 (3)
9.30 (3)
10.30 (2)
Diskus
22.80 (1.0)
21.65 (0.600)
24.55 (0.750)
22.00 (0.6)
Slägga
22.35 (4)
21.90 (3)
25.90 (3)
25.50 (2)
Spjut
27.55 (600)
28.60 (400)
24.20 (500)
22.90 (400)
 
Uttagningsnormer
1. Uttagna blir samtliga som klarat ovanstående gränser i utlyst tävling under innesäsongen.
2. Samtliga uttagna har rätt att deltaga i en gren mer än de klarat kvalgränsen i (OBS max fyra grenar totalt).



Följande från IFK har klarat kvalgränserna.

F14
Filippa Palmås: 80m, 300m, längd
Astrid Virén: 1500m hinder
Nora Denti: 800m
Saga Provci: 800m, 2000m, 1500m hinder
Tyra Rydén: 800m

P14
Tristan Heno: 80m, 300m, tresteg
Oden Grahm Goles: 1500m hinder, höjd

F13
Moa Bertilsson: 60m, 200m, 60mH, längd
Ivana Pekic: 60m, 200m, 600m, 200mH, längd, tresteg, slägga
Isabella Petrusic: 60mH, kula, spjut
Nellie Skantze: 600m, 1500m
Jonna Säwström: 1500m
Moa Cornéer: höjd, tresteg
Ellen Stenqvist: tresteg
Agnes Thundal: 600m

P13
Olle Ackebjer: 600m, 1500m
Ludvig Rittedal: höjd

Kvalgränser och deltagare, inne-GM i Varberg
Gällande kvalgränser P/F 13-14 år (senast uppdaterade 2017)
Uträkningarna till kvalgränser är baserat på de senaste 5 årens resultat från Götalandsmästerskapen och vad som krävs för att komma på 12e plats. 

 P14P13F14F13
60 m8.158.618.518.69
200 m27.1129.1027.9129.28
800 / 1000 m3.17.45
(1000m)
2.35.96
(800m)
3.31.72
(1000m)
2.41.80
(800m)
Häck 60 m10.7911.2210.3910.81
Höjd1.461.371.451.38
Stav2.201.932.011.93
Längd4.814.48z4.694.52z
Tresteg9.529.24z9.589.24z
Kula9.22 (4)8.40 (3)8.94 (3)9.94 (2)
 
Uttagningsnormer
1. Uttagna blir samtliga som klarat ovanstående gränser i utlyst tävling under innesäsongen.
2. Samtliga uttagna har rätt att deltaga i en gren mer än de klarat kvalgränsen i (OBS max fyra grenar totalt). 

Följande från IFK har klarat kvalgränserna.

P14
  • Tristan Heno ( 60m och 200m)
  • Oden Grahm Goles ( höjd och tresteg)
  • Nils Brakander ( höjd och längd)
P13
  • Benjamin Sander ( 200m, längd och kula)
  • Olle Ackebjer ( 800m)
  • Ludvig Rittedal ( höjd)
F14
  • Filippa Palmås ( 60m och längd)
  • Saga Provci ( 1000m)
  • Nora Denti ( 1000m)
  • Astrid Wirén ( 1000m)
  • Tyra Rydén (1000m)
F13
  • Agnes Thundal ( 800m)
  • Ellen Stenqvist ( tresteg)
  • Moa Bertilsson ( 60m, 200m, 800m, 60mH, längd och tresteg)
  • Moa Corneér ( höjd och tresteg)
  • Ivana Pekic ( 60m, 200m, 800m, 60mH, längd och tresteg)
  • Isabella Petrusic ( 60mH och kula)
  • Nellie Skantze (800m)
  • Wilma Bergman ( 60mH)

Lycka till !!

 
Stöd IFK Göteborg Friidrott
Våra arrangemang
Sociala medier
Våra sponsorer
Funktionärsuppdrag