JSM19 |
Pojkar 19 |
Flickor 19 |
|
Pojkar 15 |
Flickor 15 |
USM15 |
100m |
11,40 |
12,80 |
|
9.90 |
10.60 |
80m |
200m |
23,10 |
26,50 |
|
|
|
200m |
400m |
52,50 |
61,50 |
|
39.20 |
44.50 |
300m |
800m |
2:01,00 |
2:24,00 |
|
2.11.00 |
2.28.00 |
800m |
1500m |
4:15,00 |
5:02,50 |
|
6.20.00 |
7.15.00 |
2000m |
5000m |
16:10,00 |
11:05,00 |
|
|
|
|
2000mH |
6:35,00 |
7:35,00 |
|
5.07.00 (76.2) |
5.50.00 (76.2) |
1500mH |
100/110mH |
15,90 |
16,00 |
|
12.30 (84.0) |
12.90 (76.2) |
80mH |
400mH |
60,00 |
68,00 |
|
45.00 (76.2) |
49.50 (76.2) |
300mH |
Höjd |
1,85 |
1,60 |
|
1.70 |
1.52 |
Höjd |
Stav |
4,10 |
3,00 |
|
2.90 |
2.45 |
Stav |
Längd |
6,35 |
5,30 |
|
5.60 |
4.95 |
Längd |
Tresteg |
12,70 |
10,80 |
|
11.75 |
10.30 |
Tresteg |
Kula |
12,60 (6) |
11,00 (4) |
|
12.60 (4.0) |
10.40 (3.0) |
Kula |
Diskus |
38,00 (1,75) |
34,00 (1) |
|
35.00 (1.0) |
28.00 (0.75) |
Diskus |
Slägga |
44,00 (6) |
42,00 (4) |
|
35.00 (4.0) |
30.00 (3.0) |
Slägga |
Spjut |
47,00 (800) |
34,00 (600) |
|
37.00 (600) |
30.00 (500) |
Spjut |
Period för att kvala: 1 april till 14 dagar innan mästerskapet under samma år.
För att få delta i JSM19 / USM15 måste nedan punkter infrias av den aktive:
• Leva och agera efter våra tre värdeord, glädje - schysst - tillsammans
• Klarat kvalgräns antagen av IFK Göteborg Friidrott
• Ligga på en topp-12 placering i Sverigestatistiken vid tiden för anmälan (i samråd med tränaren i samråd med tävlingsansvarige i styrelsen)
• Resultat ha uppnåtts utomhus
• Resultat måste ha skett godkända vindar
• Måste uppvisa god träningsnärvaro
• Måste vara skadefri i god tid innan mästerskapet samt uppvisa god form samt vara förberedd för mästerskapet
Till slut är den aktives tränare samt klubbchef som tar beslut om vem som ska få åka.
Hittills har följande IFK:are klarat kvalgränser
P19
Oden Grahm Goles (höjd, längd, tresteg)
Nils Brakander (100m, längd, tresteg)
Anthon Bokelund Singh (100m)
F19
Saga Provci (800m, 1500m)
Ivana Pekic (400m, längd)
Maud De Coninck (1500m)
P15
Hugo Edin (spjut)
Sebastian Siering (80mH, höjd)
Edvin Örnborg (80mH)
F15
Ebba Holmén (80mH, stav, längd)
Blessing Ezennaya (längd, tresteg)
Noomi Emanuelsson (spjut)