Idag arrangerad MAIK Tour de Skatås, finalen i terrängserien 2018.
3,3 km terränglöpning, 100 höjdmeter, jaktstart och småregn var dagens förutsättningar. Starten nere vid stugbyn, målet uppe vid TV-masten. Banprofilen inleder med en stigning, ett flackare mittenparti, följt av en kraftig stigning upp till toppen på slalombacken, lurig utförslöpa och en avslutande backspurt upp till målet vid brudaremossens TV-master
Lagtävlingen såg sedan de tre tidigare tävlingarna bra ut, men man vet aldrig om motståndarna skulle ha mobiliserat ett helt fotbollslag för att ta taktigpoäng.
Stabila insaster från IFKs deltagare, där Saga tog en tredje-, Nellie en fjärde. och Siris på sjätteplats resulterade i tre individuella pokaler och att lagpokalen säkrades. Grymt jobbat tjejer, och ett extra grymt jobbat till Siri, född 07, som var den yngsta deltagaren i hela tävlingen.