Riktlinjer för föräldrar till medlemmar i IFK Göteborg friidrott
Föräldrarnas stöd är viktig och som förälder till en eller flera aktiva i föreningen så
förväntas det att följande uppfylls:
- Gemensamma medlemsinsatser (funktionär) vid valda evenemang..
I IFK Göteborg Friidrott har varje medlem ett åtagande att göra funktionärsinsatser 16h/år/aktiv för
föreningen. När barnen är små blir detta föräldrarnas uppgifter. Dock uppgår tjänstgöringen till max 24 tim/år vid fler än en aktiv i en familj. Det är här möjligt att skicka en vän, släkting eller annan familjemedlem då man bokar i den aktives namn, födelseår och träningsgrupp vid funktionärsanmälan.
Exempel på uppgifter är:
- Göteborgsvarvsveckan (300 funktionärer)
- Egna tävlingar 2-3 ggr/år (ca 100 funktionärer)
- Övriga gatlopp arrangerade av Göteborgs Friidrottsförbund
Funktionärsanmälan kontrolleras för att undvika att samma personer skall behöva närvara vid flertalet tillfällen. Viktigt att veta är att föreningen får en inkomst på dessa evenemang för varje funktionär som tjänstgör och här är Varvetveckan föreningens största inkomstkälla.
*Att vara funktionär kan bl.a. innebära att sälja fika, dela ut vätska vid
vätskestationer, parkeringsvakt, nummerlappsutdelning m.m.
- Klubbmästerskapet genererar ingen intäkt och räknas inte in i tjänstgjorda timmar.
- Se till att barnet kommer i tid till träning och tävling och med rätt utrustning.
- Prata direkt med tränare om eventuella åsikter gällande träning eller tävling, tänka på att inte göra det inför barnen och inte i direkt anslutning till träning och tävling.
- Så ofta som möjligt följa med och närvara med barnet vid träning och tävling.
- Ta del av informationen som kommer från föreningen och publiceras på hemsidan och utskick via mail.
- Deltaga i utbildningar som föreningen erbjuder föräldrar.
Klubben erbjuder olika utbildningar som är viktiga för föreningens fortsatta verksamhet och vi önskar att du som förälder anmäler dig i den mån det går.
Det är även viktigt att veta att föreningen vid deltagande på utbildningar, även här inhämtar en inkomst för att kunna driva föreningsverksamheten vidare.
- Närvara vid föräldramöten som föreningen anordnar
- Betala medlems- och träningsavgiften i tid.
- Bingolotto
Till jul och till påsk säljer vi Bingolotto + ev tillhörande kalender. Vi har utlämning vid flertalet tillfällen
i Friidrottens Hus och i Lindåshallen. Ni swishar hela värdet vid uthämtning av lottpaketet och ni
behåller summan vid försäljning. Här ligger ni alltså ute med pengar. Hämtar man inte ut lotter
skickar föreningen en faktura på det värde varje lottpaket skulle genererat i kickback. Våra
medlemmar vittnar om att lotterna är mycket lättsålda.















