IFK Göteborg Friidrott

Terminsavslutning för våra yngsta aktiva födda 2012

2019-12-16 09:29

Under helgen fick våra yngsta friidrottare prova på att tävla för första gången. Som avslutning på vår första friidrottshöst så ordnade vi en träningstävling i Lindåshallen för alla 12:or i IFK Göteborg Friidrott.


Och vilken tävling det var! Den hade alla ingredienser som behövs för att uppleva den där magiska tävlingskänslan – förväntan, nervositet, glädje, tävlingsinstinkt, en massa hejarop, ett och annat övertramp och så himla go fika förstås. Grymt jobbat alla barn som kämpade på så gott!


Ett stort tack till alla barn och tränare för höstens fantastiskt roliga friidrottsträningar. Vilken start vi har fått! Vi ser er med glädje fram emot vårens träningar och tävlingar. Både tränare och barn är så taggade. Ett extra stort tack till Lisa Rogö som har välkomnat oss och serverat oss träningsupplägg på silverfat. Vi har känt oss så välkomna.


Tack för en rolig höst och en kanontävling. Vi ses igen till våren!
Annica, Malin och Sofi
Huvudtränare 2012 Lindåshallen och Friidrottens Hus

Nyhetsarkiv

Visselblåsare
Beställ dina digitala Bingolotter här och stöd oss
Stöd IFK Göteborg Friidrott via Svenska Spel
Sponsorhuset
Bli stödmedlem idag!
Friidrottsskolan
Nationaldagskampen
Klubbmästerskap
Sportrehab

Visselblåsare

Visselblåsare

Stöd IFK Göteborg Friidrott

Beställ dina digitala Bingolotter här och stöd ossStöd IFK Göteborg Friidrott via Svenska SpelSponsorhusetBli stödmedlem idag!

Våra arrangemang

FriidrottsskolanNationaldagskampenKlubbmästerskap

Våra sponsorer

Sofina Kök & CateringSportrehabJUST NUFolkspel